Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izručenje tek nakon pravosnažne presude * Slikarku sumnjiče za pripremanje likvidacije * Ne znaju odgovore, ali znaju ministra * Direktor zaposlio kćerku i zeta * Otvorićemo ambasadu u Jerusalimu * Glas sa radija * Na kraju (godine)
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Politička kriza kao osnov za sve druge krize sve je dublja. Crna Gora se stalno zadužuje dok druge zemlje u regionu smanjuju svoj dug.

Vic Dana :)

Bio Mujo na hadžiluku u Meki i vratio se u svoje selo.
Odlazi u prodavnicu i pita:
- Je li, ima li mene u onoj teki?
Prodavacica odgovara:
- Ima, evo piše, Mujo duguje 350 maraka.
Mujo kaže:
- Pisi Hadži-Mujo.

Koliko psihologa je potrebno da se
promijeni sijalica?
Dovoljan je samo jedan, ali je potrebno
da sijalica stvarno želi da se promijeni.

Pošto vam je ova krema za sunčanje?
286 dinara.
Super, dajte mi...dva jogurta.

Ide Tito Titovom ulicom. Naiđe neki turista pa ga pita:
- Izvinite, je li ovo Titova ulica?
A Tito kaže:
- Jok, eto tvoja je.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2017-12-12 PREMA PISANJU PORTALA „POLITIKO”
Brisel Brisel je ponovo na Balkanu Predviđa se da svih šest zemalja zapadnog Balkana pristupe EU u isto vrijeme, „ako ikad pristupe”, a umjesto toga Komisija navodi da su Crna Gora i Srbija favoriti sa ciljem da postanu članice do 2025. godine, ako ne i prije
Dan - novi portal
E
vrop­ska uni­ja že­li da po­ka­že da i da­lje bri­ne o Bal­ka­nu, pi­še bri­sel­ski por­tal „Po­li­ti­ko” i pod­sje­ća da je Bri­sel go­di­na­ma op­tu­ži­van da ni­je obra­ćao do­volj­no pa­žnje na šest ze­ma­lja za­pad­nog Bal­ka­na, ko­je že­le da pri­stu­pe Uni­ji.
Na­kon što je 2014. go­di­ne pre­u­zeo funk­ci­ju pred­sjed­ni­ka Evrop­ske ko­mi­si­je Žan Klod Jun­ker ob­ja­vio je da za vri­je­me nje­go­vog pe­to­go­di­šnjeg man­da­ta EU ne­će pri­mi­ti ni­jed­nu no­vu čla­ni­cu.
Ipak, pret­hod­nih mje­se­ci, EU je po­no­vo ot­kri­la in­te­res za Bal­kan, a na­kon što su je uz­ne­mi­ri­li po­ku­ša­ji Ru­si­je da pro­ši­ri uti­caj na re­gi­on i po­gor­ša­njem od­no­sa me­đu po­je­di­nim ze­mlja­ma u re­gi­o­nu, ko­je su ra­to­va­le do pri­je ne­ku de­ce­ni­ju, pi­še bri­sel­ski por­tal.
„Po­li­ti­ko” pod­sje­ća da će pred­stav­ni­ci Sr­bi­je i Cr­ne Go­re da­nas bi­ti u Bri­se­lu, gdje će raz­go­va­ra­ti o svom evrop­skom pu­tu.
Li­de­ri EU po­če­li su da ša­lju sig­na­le da je put ka Bri­se­lu i da­lje otvo­ren - Jun­ker je u svom pi­smu EU, a fran­cu­ski pred­sjed­nik Ema­nu­el Ma­kron u go­vo­ru o bu­duć­no­sti Evro­pe is­ta­kli da blok mo­ra da se otvo­ri pre­ma no­vim čla­ni­ca­ma sa za­pad­nog Bal­ka­na.
Sa dru­ge stra­ne, Bri­sel ne pred­vi­đa da svih šest ze­ma­lja za­pad­nog Bal­ka­na pri­stu­pe EU u isto vri­je­me, „ako ikad pri­stu­pe”, a umje­sto to­ga Ko­mi­si­ja na­vo­di da su Cr­na Go­ra i Sr­bi­ja fa­vo­ri­ti sa ci­ljem da po­sta­nu čla­ni­ce do 2025. go­di­ne, ako ne i pri­je.
Fo­kus na ove dvi­je ze­mlje pod­sta­kao je uz­bu­nu, zbu­nje­nost i bi­jes me­đu osta­li­ma u re­gi­o­nu, pa je ta­ko ko­sov­ski pre­mi­jer Ra­muš Ha­ra­di­naj su­ge­ri­sao da Sr­bi­ja ima po­vla­šćen tret­man jer igra na mo­guć­nost pri­bli­ža­va­nja svom tra­di­ci­o­nal­nom sa­ve­zni­ku – Ru­si­ji.
– Be­o­grad je mno­go pro­fi­ti­rao od igra­nja na kar­tu al­ter­na­ti­ve, a to je Mo­skva, Ru­si­ja... Po­ru­ka na­šem re­gi­o­nu tre­ba da bu­de ja­sna, a ne sa dvo­stru­kim stan­dar­di­ma – re­kao je Ha­ra­di­naj to­kom ne­dav­ne po­sje­te Bri­se­lu.
Ko­sov­ski pred­sjed­nik Ha­šim Ta­či su­ge­ri­sao je da stra­te­gi­ja fa­vo­ri­ta mo­že da bu­de isla­mo­fo­bič­na jer ze­mlje sa pre­te­žno mu­sli­man­skim sta­nov­ni­štvom sta­vlja u dru­gi plan u od­no­su na pre­te­žno pra­vo­slav­ne dr­ža­ve.
Dru­ge ze­mlje su bi­le ma­nje kri­tič­ne, ali su ja­sno is­ta­kle da no­va stra­te­gi­ja vo­di ka kon­fu­zi­ji.
Al­ban­ska am­ba­sa­dor­ka u EU Ja­ni­na Su­e­la re­kla je da je Jun­ke­rov sig­nal re­gi­o­nu bio „ve­o­ma ci­je­njen”, ali da je pra­te­će pi­smo ko­je na­vo­di stra­te­gi­ju fa­vo­ri­ta „iza­zva­lo za­bri­nu­tost, na­vo­de­ći da je po­treb­no po­ja­šnje­nje”, re­kla je Su­e­la.
Bra­ne­ći stra­te­gi­ju EU, evrop­ski ko­me­sar za pro­ši­re­nje Jo­ha­nes Han re­kao je da ona pod­sti­če zdrav ri­va­li­tet me­đu ze­mlja­ma ka­ko bi se spro­ve­le re­for­me po­treb­ne za član­stvo u EU.
– Ono što ima­mo je vr­sta po­zi­tiv­nog tak­mi­če­nja me­đu nji­ma, one lju­bo­mor­no gle­da­ju jed­na na dru­gu – re­kao je Han por­ta­lu „Po­li­ti­ko”.
Han ka­že i da je Ko­mi­si­ja sprem­na da pre­po­ru­ci po­če­tak pri­stup­nih pre­go­vo­ra sa Al­ba­ni­jom i mo­žda sa Ma­ke­do­ni­jom u pr­voj po­lo­vi­ni na­red­ne go­di­ne, iako bi to mo­glo da se de­si sa­mo ako čla­ni­ce EU do­bi­ju po­zi­tiv­ne pred­lo­ge.
Li­de­ri EU ko­ji fa­vo­ri­zu­ju pro­ši­re­nje sla­žu se da je uvo­đe­nje ze­ma­lja za­pad­nog Bal­ka­na „u za­gr­ljaj” Uni­je u nje­nom in­te­re­su, jer šest ze­ma­lja je okru­že­no ze­mlja­ma čla­ni­ca­ma EU na sje­ve­ru, za­pa­du i is­to­ku.
„Po­li­ti­ko” pi­še i da je mi­grant­ska kri­za 2015. go­di­ne de­mon­stri­ra­la do­pri­nos re­gi­o­na sta­bil­no­sti EU.
Uko­li­ko bi sve ze­mlje za­pad­nog Bal­ka­na usvo­ji­le re­for­me ka­ko bi se pri­dru­ži­le EU, po­sta­le bi na­pred­ni­je, sta­bil­ni­je i uskla­đe­ni­je sa in­te­re­si­ma EU, ocje­nju­je „Po­li­ti­ko”.
– Uko­li­ko ih na ne­ki na­čin ne pri­gr­li­mo, osje­ća­će da ih je EU na­pu­sti­la i tra­ži­će dru­ge sa­ve­zni­ke – iz­ja­vio je slo­ve­nač­ki pre­mi­jer Mi­ro Ce­rar.
Fran­cu­ski pred­sjed­nik Ema­nu­el Ma­kron upo­zo­rio je da bi ze­mlje za­pad­nog Bal­ka­na, uko­li­ko ne­ma­ju ja­snu per­spek­ti­vu u EU, mo­gle da se okre­nu Ru­si­ji ili Tur­skoj ili onim auto­ri­ta­tiv­nim si­la­ma ko­je ne bra­ne evrop­ske vri­jed­no­sti.
Iako su Ki­na i Za­liv­ske ze­mlje po­sta­le eko­nom­ski ak­tiv­ni­je u re­gi­o­nu, EU naj­vi­še bri­ne ulo­ga Ru­si­je, čak iako Mo­skva tvr­di da ne de­sta­bi­li­zu­je Bal­kan.
Ta­ko­đe, mno­gim Evro­plja­ni­ma u ze­mlja­ma čla­ni­ca­ma, ko­ji se bo­re sa pri­je­mom imi­gra­na­ta iz cen­tral­ne i is­toč­ne Evro­pe, ide­ja o ja­čim mi­gra­ci­ja­ma sa is­to­ka na za­pad ni­je do­bro­do­šla.
– Ni­je la­ko pro­da­ti no­va član­stva gla­sa­či­ma u Nje­mač­koj. Me­đu­tim mo­že­te po­bi­je­di­ti ar­gu­men­tom uko­li­ko is­po­sta­vi­te kon­kret­ne raz­lo­ge zbog če­ga je to bla­go­tvor­no, ne sa­mo za ze­mlje ko­je že­le da se pri­dru­že EU, već uop­šte i EU – re­kao je pred­sje­da­va­ju­ći Od­bo­rom EP za spolj­ne po­slo­ve Dej­vid Ma­ka­li­ster.
Srp­ska pre­mi­jer­ka Ana Br­na­bić iz­ja­vi­la je da je bi­la dru­ga­či­ja at­mos­fe­ra 2014. go­di­ne ka­da je Jun­ker poručio da je EU po­tre­ban od­mor od pro­ši­re­nja.
Br­na­bi­će­va je uka­za­la da u pot­pu­no­sti mo­že da ra­zu­mi­je da je agen­da pro­ši­re­nja osta­vlje­na sa stra­ne na ne­ko vri­je­me i slo­ži­la se da bi Sr­bi­ja mo­gla da is­ko­ri­sti taj pe­ri­od da do­ka­že po­sve­će­nost pri­stu­pa­nju EU.
Me­đu­tim, zva­nič­ni­ci i ana­li­ti­ča­ri su po­di­je­lje­ni oko to­ga da li je Jun­ker imao do­bru ide­ju – re­gi­o­nal­ne vla­de ima­ju ma­nje raz­lo­ga da usvo­je stan­dar­de EU u obla­sti­ma po­put bor­be pro­tiv ko­rup­ci­je ili od­bra­ne slo­bo­de me­di­ja.
Po­dr­ška član­stvu sla­bi u mno­gim za­pad­no­bal­kan­skim ze­mlja­ma, is­ti­če bri­sel­ski por­tal, pa je ta­ko po­dr­ška u Sr­bi­ji pa­la na 26 od­sto gra­đa­na ko­ji mi­sle da bi član­stvo bi­lo do­bro.
Sr­bi­ja se na evrop­skom pu­tu su­sre­će i sa ome­ta­nji­ma od stra­ne Hr­vat­ske ko­ja je čla­ni­ca po­sta­la 2013. a sa ko­jom je bi­la u su­ko­bu to­o­kom de­ve­de­se­tih go­di­na.
– Dru­gi pro­blem Sr­bi­je je­ste njen od­nos sa Pri­šti­nom – Be­o­grad sma­tra Ko­so­vo svo­jom te­ri­to­ri­jom, iako je Ko­so­vo 2008. go­di­ne pro­gla­si­lo ne­za­vi­snost – pi­še „Po­li­ti­ko”.
(RTS)


Cr­noj Go­ri se ne do­pa­da­ju po­je­di­ne su­ge­sti­je

Ko­mi­si­ja je na­ve­la da je iz­dva­ja­nje Sr­bi­je i Cr­ne Go­re kao fa­vo­ri­ta jed­no­stav­no od­raz či­nje­ni­ce da su to je­di­ne dvi­je ze­mlje ko­je su za­po­če­le pri­stup­ne pre­go­vo­re, me­đu­tim, di­plo­ma­te re­gi­o­na su za­bri­nu­te da će taj duo „do­bi­ti la­vov­ski dio pa­žnje Bri­se­la”.
Rad­ni pro­gram Ko­mi­si­je za na­red­nu go­di­nu pred­vi­đa stra­te­gi­ju za „pri­stup Sr­bi­je i Cr­ne Go­re EU”, a čak i ne po­mi­nje osta­le ze­mlje za­pad­nog Bal­ka­na.
– Ne­ma­mo pro­blem sa po­mi­nja­njem te dvi­je ze­mlje ko­je su već za­po­če­le pre­go­vo­re, već će­mo ima­ti pro­blem sa uko­li­ko stra­te­gi­ja bu­de kon­cen­tri­sa­na sa­mo na te dvi­je ze­mlje – re­kla je Su­e­la.
Plan Bri­se­la iri­ti­rao je čak i Cr­nu Go­ru, ko­ja sma­tra da je da­le­ko is­pred Sr­bi­je na pu­tu ka EU, zbog če­ga joj se ne do­pa­da­ju su­ge­sti­je da bi ta ze­mlja sa 620.000 sta­nov­ni­ka tre­ba­lo da sa­če­ka svog ve­ćeg su­sje­da da je su­stig­ne.
– Mi smo u pro­ce­su mno­go du­že i sko­ro za­vr­ša­va­mo pre­go­vo­re ko­je oni tek po­či­nju – re­kao je am­ba­sa­dor Cr­ne Go­re u EU Bo­jan Šar­kić i do­da­je da cr­no­gor­skim zva­nič­ni­ci­ma sme­ta čak i to što je u re­do­sle­du po­mi­nja­nja fa­vo­ri­ta Sr­bi­ja na pr­vom mje­stu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"